Barbakan Nedir? Boru Çapı, Detayı Ve Yapımı

İçindekiler

Barbakan Nedir (İnşaat)

Derin kazılarda ortaya çıkan toprağı tutmak amacıyla istinat duvarı adı verilen dayanma yapıları inşa edilir. İstinat duvarları arkasında bulunan tabi zemin içerisinde özellikle yağmur ve kar yağışı sonrası toplanan suyun uzaklaştırılması için duvar içerisine bırakılan deliklere barbakan denir.

 

Barbakan Ne İşe Yarar?

İstinat duvarı tasarlanırken pek çok yük göz önüne alınarak hesaplamalar yapılmaktadır. Örneğin; duvarın kendi ağırlığı, duvar arkasında bulunan zeminin yaratacağı basınç, arka zemin üzerinde yapılar bulunuyorsa bunların yaratacağı yük ve yağmur suları gibi birçok etken dikkate alınır.

Saydığımız bu yükler içerisinden yağmur sularını ele alacak olursak;duvar arkasındaki zeminde birikmesi nedeniyle gerek duvara etkiyecek yükün artacağı gerekse de söz konusu suların duvar temeline kadar inerek taban altını oyma tehlikesi yaratacağını düşünmek yanlış olmaz.Bu bakımdan barbakan deliklerinin hayati önem taşıyacağını düşünmemiz gerekmektedir.

 

Barbakan İmalatı Nasıl Yapılır?

Barbakanlar, duvar yüksekliğine ve duvar arkasındaki zeminin özelliklerine göre düşey ve yatay olmak üzere yeterli aralıklarla şaşırtmalı bir biçimde yerleştirilirler. Uygulamada ise yapılan barbakan hesabı sonucu ortaya koyulmuş barbakan detayı baz alınarak imalat gerçekleştirilmelidir.

Sıkça rastlanan uygulama örneklerinde ise; 10 cm çapında boruların kullanıldığı, öne doğru %5 civarı bir eğimle verilmek suretiyle yatayda 3 veya 4 metrede bir, düşeyde ise 3 metrede bir olmak üzere barbakan yerleşiminin yapıldığı görülmektedir.

Duvar yüzeyinin ıslanmaması bakımından barbakan borularının duvar bitiminden itibaren bir miktar daha devam ettirilerek sonlandırılması önemlidir. Şayet barbakan imalatında borular yerine delik halinde barbakanlar bırakılıyorsa deliğin bitimine çörten uygulaması yapılması uygun olacaktır.

barbakan-detayi-dwg

 

Barbakan Boru Çapı

Barbakan borusu ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de boru çapının belirlenmesi hususudur. Projelerde 20 cm, 50 cm, 100 cm gibi belli başlı çaplar belirtilebilmektedir. Boru çapının küçük olması tıkanma riskini ortaya çıkarabileceği gibi çok büyük olması durumunda da bazı hayvanların barınağı haline gelebileceği düşünülmelidir.Bu açıdan boru içerisine çeşitli hayvanların giriş çıkışını önlemek adına boru ağızlarının tel örgü veya kafes ile kapatılması uygun bir yöntem olacağı düşünülebilir. Diğer taraftan barbakan borusunun başladığı duvar içerisinde kalan baş kısmı da ince filtre malzemeler ile kapamak toprak ve agregaların boru içine akmasına engel olacaktır.

 

Barbakan Detayı

 

barbakan-capi


Yorum Yap